CZ | EN | DE

BIOGRAFIE

Lucie Rozsnyó

Lucie Rozsnyó vystudovala klasický zpěv na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením Anny Barové. Své další vzdělání získala na studijní stáži na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni ve třídě Claudie Visci, na studijní stáži na Anton-Bruckner-Privatuniversität v Linci u Kateřiny Beranové a na pracovní stáži na Zürcher Hochschule der Künste v Curychu. V září 2013 dokončila postgraduální studijní program Interpretace a teorie interpretace na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením Ivo Medka. Od roku 2013 se pěvecky rozvíjí v soukromých hodinách u sopranistky Heleny Kaupové.

Další pěvecké zkušenosti získávala jako stipendistka na četných mezinárodních pěveckých kurzech pod vedením Leopolda Spitzera, Rotraud Hanssmann, Piotra Olecha, Patricie Rozario, Debbie York, Julie Hassler, Caroline Pelon, Marie Christina Kiehr a Evelyn Tubb.

Na mezinárodní pěvecké soutěži Leoše Janáčka v roce 2005 získala 1. cenu a současně obdržela ocenění za nejlepší interpretaci české soudobé skladby. Další ocenění získala na Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest za nejlepší interpretaci díla Leoše Janáčka. V roce 2012 obdržela 1. místo na ABA Music Award (Austria Barock Akademie Gmunden, R. Dubrovsky).

V rámci komorní opery JAMU ztvárnila role „Lady Diany“ (B. Britten: Beggar's opera), „Lisetty“ (J. Haydn: Il mondo della luna), „Lapáka“ a „Datla“ (L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky), „Eleonory“ (A. Salieri: Prima la musica poi le parole) a další.

Později hostovala v Národním divadle v Brně v roli „Adelaide“ v opeře La belle et la bête (P. Glass) a v opeře Mai 68 jako „Jane Fonda“ a „Studentka“ (P. Kofroň). Dále se představila v rolích Lady Macbeth v opeře Macbeth (M. Košut) „Reiny“ a „Princessy“ v opeře Apoidea (J. M. Delgado) a La Llorony ze stejnojmenné opery (O. Rojas).

V barokních inscenacích ztvárnila role „Coryphee“ a „La Discorde“ z opery Amadis de Gaule (J. Ch. Bach), „Erminia“ v opeře Siface (N. Porpora) se souborem Hoffmusici a s Ensemble Damian vystoupila v roli „Epicureus Primus“ karnevalové opeře Facetum Musicum (A.Vivaldi, G.F.Händel a A. Lotti). Dále se představila v opeře Terpsichore v roli „Apolla“ (G. F. Händel) a „Rinalda“ z opery Armida (G. Scarlatti) se souborem Musica Florea.

Účinkuje mimo jiné na těchto hudebních festivalech: Pražské jaro a Dny soudobé hudby (Praha), Janáčkův Máj a Hudební současnost (Ostrava), Forfest (Kroměříž), Smetanova Litomyšl (Litomyšl), Smetanovské dny (Plzeň), Festival barokního umění (Český Krumlov), mezinárodní festival Haydnovy hudební slavnosti, Lípa Musica (Česká Lípa), S hudbou za památkami plzeňského kraje, mezinárodní festival Hudební léto Borska, Moravský podzim, Velikonoční festival duchovní hudby a Setkávání nové hudby Plus (Brno), Baroko a MusicOlomouc (Olomouc), mezinárodní festival duchovní hudby Musica Sacra (Nitra) a festival historické hudby na gotické cestě Ars Antiqua Europae in via Gothica (Betliar), festival Muzyki Nowej (Bytom), mezinárodní hudební festival Leoš Janáček: Life, Work, & Contribution (Denton, Texas), festival Winter in Schwetzingen nebo KlassikFestival Schloss Kirchstetten (Kirchstetten).

Pravidelně se věnuje koncertní činnosti v České republice a zahraničí. Jako sólistka spolupracuje s barokním souborem Musica Florea, se kterými provedla Matoušovy a Janovy pašije (J. S. Bach) pod vedením M. Štryncla, Oratorio per la Santissima Trinita (A. Scarlatti) pod vedením Gianluca Capuana, Brockesovy pašije (G. F. Händel) a mnoho dalších. Se souborem Hoffmusici pak oratorium Sant'Elena al Calvario (A.Caldara ) a s Musicou Figuralis premiérovala Oratorium o Svatém Janu Nepomuckém (A. Neumann). Specializuje se na interpretaci staré hudby a dále spolupracuje se soubory Musica florea, Ensemble Inégal, Hipocondria ensemble, Musica Divina Praga, Musica Figuralis a Ensemble Damian. Je členkou a spoluzakladatelkou ženského barokního souboru Ensemble Fiorello, dua Aurette a komorního tělesa ISHA trio, které se zabývá interpretací hudby 20. a 21. století.